Fujifilm X-T30 II
Od dawna chciałem pobawić się tym aparatem.
Biorąc pod uwagę wiele pytań jakie dostaję od osób zainteresowanych systemem Fujifilm wybrałem go jako aparat o którym chciałbym coś powiedzieć.
Według mnie to idealna propozycja dla osób ceniących sobie
wygodę, prostotę i styl.
Nieprzypadkowo umieściłem te trzy słowa w jednej linijce.
W odróżnieniu od mojego ulubionego ostatnio aparatu czyli Fujifilm X-E4, posiada wszystkie nastawy i przyciski „na wierzchu” co na bank przypadnie do gustu osobom przyzwyczajonym do wszelkich pokręteł i guzików znanych np. z lustrzanek lub aparatów analogowych. Aparat nie wymaga zbyt wiele nauki obsługi, jest intuicyjny i bardzo responsywny. Dzielą dokładnie tę samą matrycę jaką znajdziemy w Fujifilm X-E4, z resztą oba te aparaty pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie i mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, aczkolwiek wybór pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami to poza drobnymi różnicami głównie kwestia gustu.
Aparat zdaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które albo chcą wejść w bezusterkowe środowisko Fujifilm nie wydając przy tym fortuny, a jednocześnie otrzymać bardzo sprawny i rozbudowany system, lub dla osób, które szukają zmiany i w myśleniu o aparacie i fotografii.
Można go z powodzeniem używać zawodowo lub hobbystycznie. Daje ogrom frajdy, a możliwość wpływania na obraz jeszcze z poziomu aparatu (używając do tego wbudowanych symulacji inspirowanych filmami do aparatów analogowych, takich jak moja ulubiona „Classic Negative”) jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę świetny obrazek nie używając do tego profesjonalnych programów do obróbki/edycji fotografii. Aparaty Fujifilm pozwalają również kreować swoje własne symulacje czyli profile kolorystyczne dopasowane do naszych potrzeb, co wg. mnie jest ogromnym plusem systemu.
Zdjęcia, które możecie zobaczyć poniżej zostały wykonane przy użyciu naprawdę świetnego szkła czyli Fujinon XF14mm 2.8. Obiektyw ten oprócz tego, że cechuje się genialną jakością generowanego obrazu, co potwierdzają setki jego recenzji, posiada również jeszcze jedną zaletę: odległość ostrzenia, która wynosi 18cm. To pozwala na wykonywanie bardzo szerokich ujęć z małej odległości. Obiektywy o takiej ogniskowej sprawdzają się idealnie w fotografii miasta, architektury czy wnętrz, ale znajdą również zastosowanie w fotografii produktowej czy kreatywnej.
Wszystkie zamieszczone poniżej fotografie są wykonane w trybie JPG (aparat posiada oczywiście funkcję zapisu plików w formacie RAW czyli podstawowym formacie używanym do dalszej obróbki zdjęć).
Fotografie wykonałem w JPG, aby pokazać, że można uzyskać bardzo ciekawe i bardzo dobrze wyglądające fotografie bez zastosowania profesjonalnych programów do obróbki. Wszystkie moje poprawki w postprodukcji można uzyskać stosując darmowe oprogramowanie takie jak np. Fujifilm X Raw Studio.
Dodatkowo aparaty Fujifilm cechują się przepięknym wzornictwem przynoszącym na myśl aparaty analogowe, trudno jest przejść obok nich obojętnie zwłaszcza jak docenia się takie rzeczy jak właśnie wzornictwo i formę i styl.
Piotr Nykowski.