SIGMA S 500mm F4 DG OS HSM

SIGMA S 500mm F4 DG OS HSM

Artur Uciński:

Za udostępnienie obiektywu dziękuję Camfoto.pl .

Super teleobiektyw, który powstał w 2016 roku, czy sprawdza się dziś ? Projektowany do lustrzanek, a może pracować z bezlusterkowcami ? Czy osiem lat to nie za długo , by zdecydować się na jego kupno ?

Wszystkie zdjęcia wykonane są Canonem EOS R6.

Budowa .

Wykonanie obudowy nie budzi żadnych zastrzeżeń, solidna mieszanka stopów magnezowych i włókien węglowych w osłonie przeciwsłonecznej zakończonej gumą  mówi nam , że jest to narzędzie pracy  dla zawodowca . Obiektyw zaczyna się oczywiście metalowym bagnetem z uszczelką po nim następna jest sekcja z  miejscem na filtry , przełączniki do ustawienia  pamięci ostrości i powrotu do niej w dowolnym momencie.  BEEP ON/OFF, AF FUNCTION PRESET/STOP, SET.  Następny jest na stałe zamontowany Mount Ring z przełącznikiem  CLICK ON/OFF umożliwiającym włączenie blokowania obrotu co 90 stopni lub płynny obrót . Kolejna nieruchoma część zawiera okienko odległości wyskalowane w metrach i stopach oraz zestaw przełączników AF  MO MF, limiterów zakresu pracy odległości  FULL pełen zakres , 10 m do nieskończoności  3.5 – 10 m. Te przełączniki powodują znaczne przyspieszenie pracy i tak już szybkiego autofocusa , gdyż porusza się on w mniejszym  zakresie  odległości  , OS 1  standardowa stabilizacja , OS 2 panoramowanie , oraz sekcję CUSTOM   C1  i C2 którą możemy modyfikować autofocus , stabilizację i dokładny limiter odległości ostrzenia za pomocą USB Docka oraz aktualizować oprogramowanie .

Szeroki , pokryty karbowaną gumą pierścień ostrości obraca się z przyjemnym oporem ,a  na końcowym szerokim tubusie znajdują się przyciski przywracania AF ustawionego  przy pomocy pierwszej sekcji przycisków  AF FUNCTION PRESET/STOP, SET. Ostatnim elementem jest wykonana z karbonu osłona przeciwsłoneczna wewnątrz wyłożona czarnym matowym materiałem i zakończona szeroką gumą , dodatkowo dostajemy szeroki kaptur chroniący osłonę w transporcie.

Obudowa zapewnia bryzgoszczelność i odporność na kurz, co ważne jest dla fotografów przyrody i spotterów. Zewnętrzne soczewki pokryte są warstwą  hydrofobową, która zapobiega przywieraniu do nich zabrudzeń.  9 listkowa przysłona produkuje przyjemny miękki bokeh. Przy f 4 tło bardzo ładnie się rozmywa i pozostawia wyciągnięty temat zdjęcia na pierwszy plan.  Zastosowane w konstrukcji soczewki bardzo dobrze niwelują aberrację chromatyczną i sferyczną.

Używając obiektywu w terenie można wykonywać  zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych , podczas pracy pod słońce obiektyw nie ma kłopotów z ustawieniem ostrości . Po podpięciu telekonwertera  Sigmy TC 1401 uzyskujemy 700 mm f 5,6. W połączeniu z korpusem bezlusterkowym zapominamy o problemie istniejącym w połączeniu z lustrzankami gdzie zastosowanie telekonwertera ograniczało pracę autofocusa . Dodatkowo jeśli podepniemy obiektyw do aparatu z matrycą APS-C  uzyskujemy 800mm z przysłoną  f4 co jest naprawdę dobrą opcją dla fotografa przyrody i lotnictwa nie wspomnę o możliwości zastosowania wcześniej wspomnianego  TC 1401.

Mimo wagi, można używać tego szkła do fotografii “z ręki ” spotterzy , a do dłuższej zasiadki przy fotografii zwierząt należało by zastosować statyw tak jak i podczas kręcenia filmów. Jak widać na załączonym przykładowym klipie obiektyw spisuje się bardzo dobrze.

Wracając do pytań zadanych  początku mogę stwierdzić ,że mimo upływu kilku lat od jego powstania  konstrukcja ta w połączeniu z aparatem bez lustra  spisuje się nadal bardzo dobrze, a nawet lepiej , relacja cena jakość jest bardzo dobra, zwłaszcza gdyby można było go zdobyć z rynku wtórnego. Jeśli by ktoś zapytał mnie czy warto oczywiście bym z czystym sumieniem polecił zakup.